Skąd Pozyskać Pieniądze Na Pierwszy Biznes?

Skąd Wziąć Pieniądze Na Pierwszy Biznes?

Wiadomo, że nie każdy ma oszczędności na 3 lata życia i przy okazji wolne 1 000 000 PLN aby otworzyć produkcję części do rakiet kosmicznych. W tym wszystkim jest pytanie – czy tyle w ogóle potrzeba?

Skąd pozyskać pieniądze na pierwszy biznes? I ile na naprawdę potrzeba?

1. Odpowiedź brzmi…(!) to zależy 🙂

Wszystko zależy od skali, na jakiej ma działać Twój pierwszy biznes. Zupełnie co innego będziemy potrzebować, kiedy naszym celem będzie otworzenie sklepu online a w/w fabryka produkująca części do rakiet kosmicznych.

W pierwszym przypadku droga jest całkiem prosta. Przy drugim trzeba będzie się trochę pogłówkować, ale to nie znaczy, że jest to niemożliwe.

2. Oszczędności

Tutaj sprawa jest prosta. Odkładamy pieniądze przez X miesięcy, po czym ruszamy z naszym biznesem. Bardzo pomocną rzeczą będzie ustalenie ile pieniędzy wydajemy miesięcznie na życie. Wystarczy przygotować prosty arkusz w Excelu, gdzie wpisujemy wszystkie nasze wydatki.

Taką kwotę mnożymy razy 3-6 (3 bardziej ryzykowny wariant, 6 bardziej bezpieczny wariant) i otrzymujemy minimum, które potrzebujemy mieć na koncie, aby przeżyć przy starcie naszej firmy.

Trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze w 1 miesiącu znajdziemy 100 klientów i zlecenia na 100 000 PLN. Musimy mieć poduszkę finansową zwłaszcza na starcie, gdy może nam się powinąć noga.

3. Side Hustle

Kto mówił, że nie można pracować i rozwijać swój biznes? Można, jeszcze jak! Co więcej – ten sposób najbardziej polecam.

Podczas startu NS Code dalej pracowałem jako programista w innej firmie. Miałem ogromny komfort psychiczny, że jeżeli coś się stanie złego w firmie to… tak naprawdę nic nie zmieni się w moim życiu. Dalej będę miał stałe wpływy na konto.

Nasuwa się ważniejsze pytanie – w którym momencie rzucić pracę i zostać tylko przy dochodzie z firmy? Dla mnie prosta odpowiedź – kiedy wpływy z firmy zrównają się z wpływami z Twojej poprzedniej pracy. W tym momencie nic nie powinno blokować Cię od życia z pieniędzy zarobionych z Twojego biznesu.

4. Inwestorzy / Fundusze

Tutaj mamy najcięższą drogę, skierowaną głównie do osób, które dalej myślą o fabryce części rakiet kosmicznych. Umówmy się – raczej nie znajdziesz 1 000 000 PLN na ulicy, szansa do wygrania w Lotto jest całkiem mała, a Twoja rodzina tak się składa, że nie ma na Twój szalony pomysł odłożonych pieniędzy.

Nic nie szkodzi, bo są ludzie i instytucje, które mogą w Ciebie uwierzyć. Jest to bardzo ciężka i długa droga, ale czasami warta tego trudu. Nie będę tutaj się rozpisywał, bo będzie osobna seria wpisów na ten temat.

Podsumowanie

Nie ważne, którą z przedstawionych przeze mnie opcji wybierzesz, pamiętaj, żeby mieć coś na koncie na czarną godzinę. Biznes, życie, firmy, klienci – to wszystko jest zmienne. Miej z tyłu głowy, że zwłaszcza na początku przygód z biznesem może być różnie.

Mimo wszystko, życzę Ci wszystkiego dobrego – bo bez odpowiedniego nastawienia może być ciężko 🙂